SONAR/(gościnnie Otsochodzi) - Kilka wspomnień

Ewaluacja po nowemu

Temat ewaluacji od wielu miesięcy był przedmiotem debat prowadzonych w środowisku akademickim, w tym także na Politechnice Krakowskiej.

Ograniczenia spowodowane pandemią — w szczególności prowadzenie obrad ciał kolegialnych w trybie on-line — utrudniły swobodną wymianę myśli, która wcześniej miała miejsce podczas posiedzeń Senatu akademickiego i innych spotkań na uczelni, o rozmowach nieformalnych nie wspominając. Mogło to sprawiać wrażenie, że zainteresowanie tematem przygasło.

Sprawa ewaluacji i kategoryzacji dyscyplin nauki powraca jednak nieustannie przy różnych okazjach. Przypomniał o niej rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz podczas debaty internetowej zorganizowanej w styczniu przez Samorząd Studencki PK. Mówił, że ewaluacja jest w tej chwili najważniejszym wyzwaniem stojącym przed uczelnią. Podkreślił, że celem naszej uczelni jest uzyskanie kategorii B+ we wszystkich dyscyplinach. Rektor poinformował społeczność akademicką, że sytuacja jest na PK stale monitorowana, a napływające informacje wskazują na wzrost aktywności naukowej.
Osobą najczęściej na PK indagowaną w kwestiach związanych z ewaluacją jest prof. Błażej Skoczeń z Wydziału Mechanicznego. W 2019 r. został on przewodniczącym nowo  tworzonej wówczas Komisji Ewaluacji Nauki (KEN). O różnych aspektach ewaluacji prof. Skoczeń wielokrotnie mówił podczas posiedzeń Senatu PK i innych spotkań na uczelni.

W obecnych warunkach dzieli się ze środowiskiem akademickim swoją bogatą wiedzą głównie w sposób zdalny. W grudniu ubiegłego roku wystąpił z referatem na temat ewaluacji podczas zorganizowanego w trybie on-line przez Politechnikę Krakowską XXX Jubileuszowego Ogólnopolskiego Zjazdu Dziekanów Wydziałów Elektrycznych, Elektroniki, Telekomunikacji, Automatyki i Robotyki oraz Informatyki. Artykuł profesora na ten sam temat ukazał się również na łamach „Forum Akademickiego”. Znalazło się tam wyjaśnienie genezy idei ewaluacji działalności naukowej oraz wiele istotnych informacji na temat  działań podejmowanych przez Komisję Ewaluacji Nauki.

Cały artykuł o czekającej uczelnie ewaluacji w najnowszym wydaniu "Naszej Politechniki" - gorąco polecamy!