Informatyka nie schodzi z tronu - podsumowujemy pierwsze postępowanie kwalifikacyjne

Informatyka, architektura, budownictwo, informatyka stosowana, informatyka w inżynierii komputerowej, automatyka i robotyka, elektrotechnika i automatyka, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, inżynieria medyczna, mechanika i budowa maszyn, matematyka stosowana – to kierunki, które cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym w letniej rekrutacji. Rekrutacja na Politechnikę Krakowską trwa w trybie ciągłym do połowy września, cały czas można się rejestrować na studia.

W letniej rekrutacji na studia na rok akad. 2023/2024 Politechnika Krakowska przygotowała na studiach I stopnia – stacjonarnych i niestacjonarnych – 4 tys. miejsc (w tym 3,2 tys. miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia). Podczas pierwszego postępowania kwalifikacyjnego złożono na nie 10 tys. podań. W sumie na wszystkich rodzajach i stopniach studiów Politechnika Krakowska ma latem w ofercie 4,6 tys. miejsc. Oferuje 34 kierunki studiów, niektóre prowadzone w j. polskim i j. angielskim. Najwięcej miejsc czeka na kandydatów na cieszących się największą popularnością na Politechnice Krakowskiej kierunkach: budownictwo, architektura, informatyka (na trzech wydziałach).

Kandydaci, którzy wzięli udział w pierwszym postępowaniu rekrutacyjnym 11 i 12 lipca poznają jego wyniki. Ci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na I rok studiów, mają teraz czas na złożenie wymaganych dokumentów. W lipcu odbędą się kolejne postępowania rekrutacyjne według harmonogramów wydziałowych komisji rekrutacyjnych. Na wolne miejsca (będą widoczne cały czas w Portalu rekrutacyjnym PK w panelu do rejestracji) będzie się też można zapisywać w sierpniu i wrześniu (ogłoszenie wyników z rejestracji z sierpnia i września nastąpi w dwóch postępowaniach kwalifikacyjnych we wrześniu).

W pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym kandydaci na Politechnikę Krakowską najwięcej podań złożyli na kierunki z grupy IT. To już od kilku lat trwały trend. Na najbardziej obleganą informatykę na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechnika Krakowska otrzymała ponad 1000 zgłoszeń! O jedno miejsce walczyło tu blisko 10 osób. O miejsce na informatyce stosowanej (na Wydziale Mechanicznym) starało się 8 kandydatów, a na informatyce w inżynierii komputerowej ponad 7. Łącznie z kierunkiem geoinformatyka (3,56 zgłoszeń na miejsce) na kierunki z grupy IT złożono na Politechnice Krakowskiej blisko 2,3 tys. aplikacji!

Bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów cieszą się niezmiennie prestiżowe, politechniczne klasyki – takie jak architektura, budownictwo,  kierunki z grupy transportowych. Na architekturę i budownictwo aplikowało po blisko 900 kandydatów. Podobnie jak na kierunkach z grupy IT, na nich tradycyjnie Politechnika przygotowała najwięcej miejsc (ponad 500 na budownictwie i ponad 280 na architekturze w językach polskim lub angielskim). Na trzy kierunki z obszaru transportu (transport, pojazdy samochodowe, środki transportu i logistyka) złożono blisko 700 zgłoszeń. Kandydaci na PK nie boją się też matematyki, wzrosła liczba chętnych na dwa kierunki matematyczne na PK.

Ze szczegółami dotyczącami podań w I postępowaniu kwalifikacyjnym w rekrutacji na PK na studia stacjonarne I stopnia na rok 2023/2024 można zapoznać się na stronie Politechniki Krakowskiej.