Monografia prof. Kusionowicz doceniona w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie zostały wręczone nagrody w 16. edycji konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2003. Jedną z przyznawanych nagród były wyróżnienia rektora Politechniki Warszawskiej dla publikacji akademickich w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych. Takim wyróżnieniem została uhonorowana dr hab. inż. arch. Teresa Kusionowicz, prof. PK z Katedry Projektowania Architektoniczno-Budowlanego WA PK.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to malownicza ruina, która jest zabytkiem klasy międzynarodowej. To właśnie tej niezwykłej budowli bliżej postanowiła przyjrzeć się prof. Teresa Kusionowicz. Opracowana przez nią monografia „Innowacyjne rozwiązania architektoniczno-budowlane zamku Krzyżtopór w Ujeździe” została doceniona podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Publikacja otrzymała wyróżnienie rektora Politechniki Warszawskiej. Monografię wydało Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej.

Uroczystość wręczenia nagród w 16. edycji konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2023 odbyła się w maju podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 42 wydawców, którzy zgłosili 142 publikacje. Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja wydawców najlepszych publikacji akademickich i naukowych, które ukazały się na rynku. W tegorocznej edycji pod uwagę brane były książki z 2022 i 2023 roku.

Jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż.  Romana Barlika (Wydział Elektryczny, Politechnika Warszawska) przyznało nagrodę ACADEMIA dla najlepszych książek akademickich i naukowych, a także trzy wyróżnienia. Oprócz niej zostały przyznane: nagroda i wyróżnienia rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszych publikacji akademickich w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych oraz nagroda i wyróżnienia rektora Politechniki Warszawskiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych. Łącznie przyznano trzy nagrody główne, 9 wyróżnień oraz 5 wyróżnień specjalnych za opracowanie edytorskie. Pełna lista laureatów prezentowana jest na stronie internetowej konkursu.